کربنات کلسیم چیست؟

کربنات کلسیم

کربنات کلسیم چیست؟ کاربرد کربنات کلسیم در صنعت پلاستیک/ Calcium carbonateبرای کربنات کلسیم نام های دیگری وجود دارد از جمله: گچ فرنگی، سنگ آهک، کلسیت، آراگونیت، سنگ مرمر.کربنات کلسیم یک ماده معدنی استثنایی است. کربنات کلسیم یا CaCo3، بیش از 4 درصد از پوستهٔ زمین را شامل و در سرتاسر دنیا یافت می‌شود. کلسیم کربنات ماده‌ای شیمایی با فرمول CaCO3 است.

یکی از مفید ترین مواد معدنی است و توسط بشر از ۴۰،۰۰۰ سال برای طیف وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از پر کاربرد ترین مواد معدنی در صنایع پلاستیک است و استفاده از آن در طول سال ها به طور قابل توجهی افزایش یافته است. افزودن کربنات کلسیم درصنایع پلاستیک ها به سادگی به عنوان یک رزین کننده به افزایش عملکرد، بهبود پردازش و بهبود پایداری بخش پایان یافته کمک کرده است. یکی از کاربردهای پودرکربنات کلسیم کوتد کم هزینه بودن، ثبات خوب، رنگ خالص، سایش کم، آسان برای خشک کردن، روشنایی بالا، آسان به سطح پردازش آلی، تجهیزات پردازش و ابزار پوشیدن نور، همراه با منابع غنی است. با توجه به ایده های کسب و کار فعلی پردازش پلاستیک و تجربه در استفاده از کربنات کلسیم مورد توجه عوامل از نیازهای اساسی است. 

استفاده از پودر مواد معدنی برای کاهش آلودگی، حفاظت محیط زیست،  ایجاد منابع و صرفه جویی در انرژی و روند سازگار با محیط زیست است. کربنات کلسیم اثر کلی منفی بر روی محصولات پلاستیکی را با جایگزین بخشی از اجزای پتروشیمی کاهش می دهد، که منجر به توسعه قوی در کاربردهای سازگار با محیط زیست با اهداف ملموس در انتشار کمتر گازهای گلخانه ای و آلاینده های هوا می شود. تا ابتدای این قرن صنعتی شدن کربنات کلسیم برای استفاده از یک دنیای جدید باز شد. 

کربنات کلسیم

عملکرد پودر کربنات کلسیم در صنایع پلاستیک

  • سقف، قاب، درب پلاستیک: پودر کربنات کلسیم از انواع PVC پلاستیک سخت استفاده می شود و اغلب در تولید لوله و سقف استفاده می شود. به افزایش مدت زمان تولید، پراکندگی بهتر مواد شیمیایی، افزایش روشنایی و نوآوری در تولید کمک می کند. بنابراین پودر کربنات کلسیم یکی از منابع ضروری است.
  • کیسه های حمل و نقل، فیلم بسته بندی شده، سینی ها، درب ها، بطری ها و کلاه ها فقط چند نمونه از نمونه های پلاستیکی که در آن کربنات کلسیم استفاده شده است.
  • لوله و لوازم جانبی: با استفاده از پودر کربنات کلسیم در صنایع پلاستیک مثل لوله پلیولفین، سختی بهتر، نوآوری در تولید، صرفه جویی در وقت و هزینه، افزایش سود در لوازم جانبی ایجاد خواهد شد.
  • کابل پلاستیکی: پودر کربنات کلسیم برای کاهش قیمت استفاده می شود و به عنوان ترکیب مقاوم در برابر آتش استفاده می شود.

پودر سنگ آهک به صورت طبیعی و بدون هیچ گونه دستکاری دارای رنگی از شیری تا خاکستری است. کربنات کلسیم بی بو است و دارای 3 پلی مورف (شکل مورفولوژیکی) کلسیت، آراگونیت و واتریت است که در آن کلسیت پایدارترین چند شکلی است.

CaCO3 یک ترکیب قلیایی است که به شدت با محلول‌های اسید واکنش می‌دهد و گاز CO2 تولید می‌کند. در دمای بالا، کربنات کلسیم به اکسید کلسیم (CaO) تجزیه می‌شود که اغلب به نام آهک نامیده می‌شود. کلسیم کربنات مخصوص پلاستیک سازی را به علت ریز دانه بودن نانو کربنات کلسیم نیز می‌نامند. نانو کربنات کلسیم مورد استفاده در پلاستیک سازی دارای ویژگی‌های زیر است:

1. میزان رطوبت تا 0.3%
2. چگالی تا 2.7 گرم بر سانتی متر مکعب
3. جذب روغن 9-21 گرم بر 100 گرم پودر
4. سختی 3 موهز
5. سطح مخصوص 1تا 15 m2/g
6. تخریب در اثر اشتعال %43.3 تا 43.8%

سخن آخر

کربنات کلسیم در پلاسیک سازی، کربنات کلسیم ریز دانه یا نانو کربنات کلسیم فوق ریز نامیده می‌شود. نانو کربنات کلسیم می‌تواند عملکردهای بسیار خوبی در طول تولید پلیمر و پلاستیک داشته باشد. از جمله بهبود سختی، بهبود استحکام (کشش و ضربه) و افزایش سفیدی و براق شدن سطح. در عین حال می‌تواند هزینه تولید محصولات پلاستیکی و لاستیکی را نیز تا حد زیادی کاهش دهد. نانو کربنات کلسیم با عملکردهای برجسته خود به طور گسترده در محصولات پلاستیکی مانند کابل، لوله، مستربچ، فیلم، ورق و غیره استفاده می‌شود.

جواد نداف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

USAIran