معنی گریدهای off و on در مواد اولیه پتروشیمی در چیست؟

مواد اولیه

آف‌گریدها off grade محصولاتی هستند که تمامی استانداردهای پتروشیمی را پاس نمی‌کنند و در بسته بندی با عنوان آف‌گرید به بازار عرضه می شوند.

در این روش‌های جدید از گرانول و پودر پلیمر به عنوان ماده اولیه برای تهیه پلاستیک استفاده می‌شود اما تولیدکنندگان بیشتر ترجیح می‌دهند از گرانول برای تولید محصولات پلاستیکی استفاده نمایند. علت این امر آن است که در پروسه تولید پلاستیک، استفاده از گرانول بسیار راحت‌تر از پودر پلیمر است در نتیجه بیشتر از گرانول استفاده می‌گردد.

از مواد پلیمری در ساخت انواع نایلون و دیگر مواد پلاستیکی به صورت وسیعی استفاده می‌شود، به نحوی که برای ساخت تمامی ظروف یکبار مصرف و بطری‌ها تولیدکنندگان از مواد پلیمری استفاده می‌کنند. در صنعت پتروشیمی مواد پلیمری از لحاظ کیفیت دارای چند گرید هستند که به آنها گرید آف و آن پتروشیمی گفته می‌شود. در این مقاله قصد داریم گرید آف و آن پتروشیمی را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

گرید آن (on-grade)

زمانی که مواد پلیمری از هر جهت با استانداردها تطابق داشته و بهترین کیفیت را دارا باشند به آنها گرید آن گفته می‌شود. مواد آن گرید بی شک قیمت بالاتری نسبت به مواد آف گرید دارند. با این حال برخی از تولیدکنندگان از گرید Off درجه ۱ استفاده می‌کنند که قیمت مناسب‌تری دارد.

گرید آف (off-grade)

گرید آف چیست؟ آف گرید گرانول‌های پلیمری بازیافتی هستند که استانداردهای تعریف شده و لازم اعم از استانداردهای ظاهری، استانداردهای فیزیکی و حتی استانداردهای مکانیکی در صنعت پتروشیمی را ندارند. به همین جهت این مواد که استدانداردهای لازم را ندارند به صورت جدا دسته بندی شده و آف گرید نامیده می‌شوند.

به بیان تخصصی‌تر محصولات پتروشیمی دو شاخصه اصلی دارند با نام‌های شاخصه جریان مذاب یا (MFI) و شاخصه دنسیتی یا (DENSITY) که این دو شاخصه همچون یک استاندارد عمل می‌کنند و اگر یک محصول پلیمری خواص ذکر شده در دیتا شیت محصول نو را نداشته باشد، عنوان آف گرید به خود می‌گیرد.

حال اگر گرید یک محصول پلیمری یکی از شاخصه‌های مذکور را نداشته باشد، به آن گرید آف ۱ و در صورتی که محصول پلیمری هر دو شاخصه مذاب و دنسیتی را نداشته و از محدوده آنها خارج باشد به آن، گرید آف ۲ گفته می‌شود.

برای توضیح بیشتر مواد آف گرید و درجات آن باید بگوییم که برخی از مواقع امکان دارد مواد اولیه پلیمری هر دو شاخصه مذکور یعنی شاخصه مذاب و شاخصه دنسیتی را داشته باشد ولی در آن مواد اولیه آلودگی‌ها یا رگه‌های سیاهی مشاهده شود که همین امر موجب خواهد شد آن مواد اولیه در دسته گرید آف ۱ قرار بگیرد. حالت دیگر در مواد آف گرید آن است که ماده اولیه تولید شده، یکی از شاخصه‌های مذاب یا دنسیتی را نداشته باشد و علاوه بر آن دارای آلودگی نیز باشد، در چنین حالتی ماده اولیه گرید آف ۲ نامیده می‌شود.

برای توضیح گرید آف ۳ باید بیان داریم در صورتی که ماده اولیه تولید شده علاوه بر نداشتن شاخصه‌های استاندارد ناخالصی‌های دیگری همچون سنگ ریزه و یا زباله ریز و درشت داشته باشد، به عنوان آف گرید درجه ۳ و یا دم جارو شناخته می‌شود. مواد گرید آف درجه ۲ و ۳ عملا ضایعات تلقی می‌شوند.

جواد نداف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

USAIran